Słowniczek dostępnych wykończeń

Barw b

Tkanina wykończona na biało (kolor 603, 604).

Barw

Barwa - barwienie barwnikami reaktywnymi.

Barw – K

Barwienie barwnikami kadziowymi.

D

Druk.

D-P

Druk pigmentami.

D-R

druk barwnikami reaktywnymi.

SAFARI

Barwa w jasnych kolorach do spierania (pigmenty). Kolory z literą "S" przed numerem, wymagają spierania wyrobów po konfekcjonowania.

SC

Barwa w ciemnych kolorach do spierania (podfarbówka wybarwiona barwnikami reaktywnymi + nałożony pigment).

Merc

Tkanina merceryzowana. Proces merceryzacji polega na napawaniu naprężonej tkaniny bawełnianej ługiem sodowym o wysokim stężeniu w celu poprawy wydajności kolorystycznej, wytrzymałości oraz połysku.

ZMK

Wykończenie zmiękczające. Nadaje ono tkaninie miękką, gładką i przyjemną w dotyku powierzchnię, jednocześnie ułatwiając konfekcjonowanie wyrobu oraz jego układalność.

SGL

Wykończenie szczotkowane. Tkanina z tym wykończeniem posiada chwyt „ skórki brzoskwini” uzyskiwany za pomocą szczotkarki. Tkanina staje się przez ten proces bardziej miękka, welwetowa i przyjemna w dotyku.

DR

Wykończenie flanelowe. Tkanina poddana jest procesowi drapania, w wyniku którego powstaje okrywa włosowata, która zwiększa objętość tkaniny oraz jej miękkość i lekkość. Staje się ona bardzo przyjemna i delikatna w dotyku. Wykończenie polecane do tkanin, mających bezpośredni kontakt ze skórą. 1DR – oznacza, że tkanina jest drapana tylko z jednej strony tkaniny. 2DR – oznacza, że tkanina jest drapana z obydwu stron.

SANF

Oznacza proces sanforyzacji. Proces ten w bardzo korzystny sposób wpływa na układalność tkaniny, miękkość oraz stabilność wymiarów po osnowie. Dodatkowo tkanina uzyskuje subtelną gładkość powierzchni.

USZ

Wykończenie usztywniające, wypełniające. Stopień sztywności do uzgodnienia.

PKU

Wykończenie przeciwkurczliwe do 4-5%, wykończenie standardowe.

TPL

Wykończenie trudnopalne.

TW

Wykończenie trwale wykurczone, charakteryzuje się  dobrą stabilnością wymiarów w obydwu układach / osnowy i wątku/, delikatnie gładką powierzchnią i dobrą układalnością.

PWL-F

Wykończenie to uzyskiwane jest przez    powlekanie tkaniny odpowiednią pastą. Charakteryzuje się suchą a jednocześnie gładką powierzchnią. W dotyku specyficzny, szeleszczący  chwyt. Wyrób z tkaniny w tym wykończeniu powinien być prany w profesjonalnej pralni.